Revisortrainee 2026 - Fredericia

KPMG

  • Fredericia, Syddanmark
  • Permanent
  • Fuldtid
  • 17 dage siden
Er du klar til at kickstarte din karriere i en af Danmarks største revisions- og konsulenthus? Vil du lære virksomheder at kende indefra og blive en del af unikt fællesskab? Som vores kommende trainee får du mulighed for at udforske finansielle problemstillinger og sikre, at alt stemmer. Hvis du har mod på at dykke ned i tallene og elsker at opdage det, som andre overser, så er det dig, vi søger!Som trainee hos os lærer du ikke kun at blive en dygtig revisor - Du vil også lære virksomheder at kende indefra og arbejde med en masse type kunder, der styrker din kommunikation og lærer dig at være en dygtig problemløser. Vi ser nemlig revisoren som en detektiv i tallenes verden, fordi du som revisor skal finde de fejl, andre overser. Ingen dage vil være ens.Du kan se frem til to sjove, udfordrende og lærerige år, hvor du skal igennem et struktureret træning- og udviklingsforløb sammen med de andre nye trainees, mens du får erfaring med regnskab og revision i en spændende hverdag. Samtidig fortsætter dine studier ved siden af jobbet, med enten HD eller cand.merc.aud (alt afhængigt af din skole- og uddannelsesbaggrund).Du vil opleve en stejl læringskurve og arbejde indenfor følgende områder:
  • Forståelse af virksomheder, produkter, markeder, finansielle resultater og strategier.
  • Hjælpe virksomheder med deres årsrapport, regnskab, skat, bogføring, moms og meget mere. Det kan både være fra vores kontor eller on-site hos kunderne.
  • Gennemgang og kontrol af virksomheders regnskab.
  • Faglig sparring med kolleger.
  • Træning og undervisning i interne digitale værktøjer, bogføring, regnskab og KPMG's kultur.
Derudover kan du glæde dig til fredagsbarer, Faxe Kondi ad libitum og sociale arrangementer som fx julefrokost og sommerfest.Nysgerrig på traineeforløbet? Find mere information om forløbet .Koach og Mentor - Vi har din ryg!Vi lægger stor vægt på, at du kommer til at blive en del af et stærkt socialt fællesskab. Vi gør vores bedste for at støtte og motivere dig hele vejen. Du kommer aldrig til at være alene på opgaver og der vil altid være kolleger, som kan hjælpe dig - lige meget hvad du står overfor.Du får en Koach (ikke Coach - vi har stavekontrolleret opslaget, Koach er KPMG's betegnelse for en performance manager) og mentor, som sørger for, at du udvikler dig fagligt og personligt. Din mentor vil hjælpe dig med dine spørgsmål og vil være din højre hånd i din første tid hos os. Din Koach vil hjælpe dig med at opsætte og nå dine karrieremål og støtte dig på den lange bane.Din karriere starter herKPMG er en af ”The Big Four”, som betegner verdens fire største revisionshuse. Vi er 270.000 medarbejdere fordelt i over 143 lande - og i Danmark er vi over 1000 medarbejdere. I Syddanmark har vi kontor i Fredericia, hvor du skal arbejde, når du ikke, sammen med dit team, er hos kunder.Du bliver en del af vores revisionsteam og kommer til at arbejder med alt fra små og mellemstore virksomheder til større virksomheder herunder familie- og ejerledede virksomheder både ud fra Fredericia, men også sammen med vores kollegaer på vores øvrige kontorer. Du kommer til at løse opgaver for danske og internationale virksomheder indenfor mange forskellige sektorer - og med mange forskellige problemstillinger.Genkender du dig selv i det følgende?Traineeforløbet er rettet mod dig, der er motiveret af at arbejde i kombinationen af mennesker, tal og forretning. Vi håber, at du er klar på rejsen og at du ikke holder dig tilbage, når der skal læres og leveres.Vi forestiller os, at du:
  • Er i gang med eller har færdiggjort HHX, STX, EUX, HA, Finansøkonom, Finansbachelor, Financial Controller eller lignende.
  • Er struktureret, ansvarsfuld og initiativrig.
  • Er flydende på dansk og engelsk.
  • Har en god og naturlig forståelse for tal.
Er du klar til at tage udfordringen op og blive en del af KPMG? Send din ansøgning i dag og tag første skridt mod en spændende karriere!Alt, vi skal have fra dig, er CV, karakterudskrift og svar på tre spørgsmål. Vi håber at blive klogere på, hvem du er og hvorfor du gerne vil arbejde hos os. Når du svarer på spørgsmålene, må du meget gerne komme med eksempler fra dit eget liv. Det kan være fra skole, fritidsarbejde eller andre relevante aktiviteter. Hvor langt, og hvordan du svarer, bestemmer du helt selv. Der er ingen rigtige eller forkerte svar.Spørgsmålene er: * Hvorfor vil du gerne arbejde hos KPMG?
  • Hvor kommer din interesse for revision fra?
  • Hvad er en god arbejdsdag for dig?
ProcessenVi ønsker at give alle kandidater en god oplevelse, når de er i proces hos os. Processen er derfor:Hvis du har spørgsmål er, er du altid velkommen til at række ud til Emma Maria H. Jakobsen, Talent Acquisition Specialist, på .Vi opfordrer alle interesserede uanset alder, køn, handicap, race, religion eller etnisk tilhørsforhold, til at søge stillingen.

KPMG