Bliv frivillig sammen med din hund

Laesehunde

  • København
  • Frivillig
  • Fuldtid
  • 14 timer siden
Vil du være frivillig sammen med din hund?Vil du være frivillig sammen med din hund? Og vil du støtte børn til at opnå øget læseglæde? Så er Læsehunde måske lige noget for dig!Som frivillig i Læsehunde er du med til at gøre en reel forskel for børn og deres læseglæde - og samtidig får du og din hund gode oplevelser og nye kompetencer oveni.Hvad laver du og din hund som frivilligt læseteam?
  • En læsehund er en venlig og børneglad hund, der lytter tålmodigt og interesseret til de bøger, som barnet læser. En læsehund har fuld fokus på barnet og hverken retter eller dømmer, hvis barnet læser forkert. På den måde er læsehunden med til at skabe en positiv og anderledes læseoplevelse, der resulterer i øget læselyst og selvtillid.
  • Målgruppen er børn med læseudfordringer i 1.-5. klasse. Det er børn, der har knækket læsekoden, men er udfordret og mangler motivation til at træne læsningen.
  • Læseteamet (hund og ejer) godkendes og certificeres til opgaven. De arbejder frivilligt på biblioteker og skoler, hvor de mødes med barnet. Her læser barnet højt for læsehunden i 20-30 minutter, og bagefter er der tid til at lege med hunden og give den godbidder. Barnet og hunden mødes en gang om ugen, og et læseforløb varer typisk seks uger. Barnet modtager et diplom med et foto af sig selv og læsehunden som anerkendelse af indsatsen, når det er færdigt med sit læseforløb.
Hvem er børnene?
  • Målgruppen er børn med læseudfordringer i 1.-5. klasse. Læsehunden kan ikke lære børn at læse, men den kan hjælpe børn, som er udfordret og mangler motivation til at træne læsningen. For mange af de børn, der gennemfører et forløb med en læsehund, bliver det et vendepunkt i deres skolegang i forhold til læselyst og skoleglæde.
Hvem er du?
  • Det kræver er, at du er interesseret i nogle gode stunder sammen med din hund og har mulighed for at afsætte 1-2 timer om ugen ifm. et læseforløb. Som frivillig skal du være fyldt 18 år samt have en ren børneattest. Børneattesten indhenter vi efter certificeringen.
  • En læsehund skal være fyldt 2 år på certificeringsdagen. Den skal være sund, rask og følge, det af dyrlægen anbefalede, vaccinationsprogram og sundhedstjek. En læsehunds temperament er kendetegnet ved, at den først og fremmest er venlig, rolig og lydig. Hunden skal kunne med hunde af begge køn og acceptere at have tørklæde på, da det er hundens uniform.
Hvornår kan min hund og jeg blive certificeret læseteam?
  • Læsehunde - Fonden for Socialt Ansvar holder to certificeringsrunder årligt (forår og efterår) i Jylland, Sjælland og Fyn.
  • Du kan derfor blive certificeret læseteam uanset hvor i landet du bor, såfremt du deltager i en certificering i din landsdel.
  • OBS: Det er en forudsætning at du og din hund certificeres til opgaven som læseteam. Du kan derfor skrive dig op på vores interesseliste, så modtager du besked, så snart vi udbyder nye certificeringsdatoer:
Kontakt os på knappen "Kontakt organisation"

Frivillig Job